Največkrat prebrana vsebina
Zadnja dodana vsebina
- Varstvo podatkov
- Kdaj presaditi orhideje Oncidium, Miltonia / Miltoniopsis in Odontoglossum (Cambria)
- Oglaševanje na internetni strani www.orhideja.com
- Orhideja Cymbidium ne cveti – kako vzgajati orhidejo Cymbidium da bo cvetela
- Kako izbrati kdaj je najboljši čas za presajanje orhidej Cattleya, Cymbidium in Dendrobium
Orhideja Cymbidium ne cveti – kako vzgajati orhidejo Cymbidium da bo cvetela
V kolikor ste dobili svojo prvo orhidejo pred 15 ali več leti, je ta orhideja skoraj zagotovo bila orhideja Cymbidium. Bolj natančno povedano mini Cymbidium, ki je manjše rasti od standardnih Cymbidium-ov in s tem bolj primerna za vzgojo v notranjih prostorih, tokom cvetenja. V vsakem primeru pa poznate orhideje Cymbidium kot rezano cvetje, ki ga je že vsa leta možno kupiti kot posamezni cvet ob praznikih. Orhideja Cymbidium je ob nakupu cvetela, vendar naslednjo leto orhideja ni več zacvetela in tudi sledeče leto orhideja Cymbidium ni cvetela, tako ste gojili zgolj listje ki je izgledalo kot goščava trave in še to ne posebej privlačne trave.
Orhideje Cymbidium so zelo trpežne orhideje in tudi njihova rast je krepka. Listje ki ga orhideje Cymbidium oblikujejo je čvrsto, z zelo trpežno površino in se elegantno poveša. Toliko kot je vzgoja orhideje Cymbidium glede rasti nezahtevna, je pa orhideja zelo zahtevna kar se tiče njenega ponovnega cvetenja.
Za orhideje Cymbidium bi lahko rekli da spadajo med orhideje, ki jih gojimo v srednjih do bolj hladnih rastnih razmerah. Tako so orhideje Cymbidium zelo primerne za vzgojo na prostem. Pravzaprav njihova vzgoja v notranjih prostorih, da bi te orhideje lahko ponovno zacvetele, je praktično skoraj nemogoča.
Pogojev za cvetenje teh orhidej je več. Kot prvo je zelo pomembno, da je rastlina zdrava in da je dobro rasla tokom poletja. Odrasla rastlina lahko oblikuje do dve pseudobulbi v sezoni, čeprav najpogosteje požene le eno. Ta pseudobulba se mora dobro razviti in listje mora biti svetleje zeleno do rahlo močneje zeleno in mora biti samo stoječo. To dvoje je znak, da je rastlina imela dovolj svetlobe.
Rastlina mora svojo rast zaključevati v mesecu avgustu, da bo do konca rastne sezone lahko dovolj razvila pseudobulbo, da bo ta dovolj dozorela za cvetenje. Ta drugi pogoj je prav tako potrebno izpolniti, zato je dobro, da orhideja Cymbidium prične z novo rastjo dovolj zgodaj pomladi. To novo rast je potrebno opaziti najkasneje v sredini meseca aprila. V kolikor je ni, postavimo rastlino na toplejše, svetlejše mesto in jo pričnemo bolj zalivati.
Tretji pogoj da pripravimo orhidejo Cymbidium do cvetenja je ta, da v zadnjih štirinajstih dneh v mesecu avgustu, izpostavimo orhidejo Cymbidium polnemu soncu. Brez te večje količine svetlobe orhideja Cymbidium ne bo cvetela in tako bomo lahko leto za letom rekli, da orhideja Cymbidium ne cveti, samo raste in poganja nove liste. Ta povečana količina svetlobe je izredno pomembna za zorenje pseudobulbe.
Lahko bi rekli, da se z jesenjo in še posebej v mesecu septembru naravno pojavi najpomembnejši pogoj, da se orhideja Cymbidium vzpodbudi k cvetenju. Ta četrti zelo pomemben pogoj je veliko temperaturno nihanje med dnevom in nočjo. To nihanje temperature orhideje Cymbidium zelo potrebujejo. Tako je zaželeno da so dnevne temperature kar visoke in je čez dan prijetno toplo pri 22 – 27 stopinjah Celzija. Hkrati pa je pomembno da se z nočjo temperatura spusti kar na neprijetno hladne razmere in sicer na temperaturo med 6 – 14 stopinj Celzija. Ta padec temperature za 10 in več stopinj Celzija je nujen da se orhideja Cymbidium vzpodbudi k cvetenju. To nihanje temperature je tudi razlog, zakaj se v stanovanju orhideja Cymbidium praktično ne more vzpodbuditi k cvetenju, saj takšnega nihanja temperature v stanovanju ne moremo doseči.
S koncem meseca septembra bi tako morali pri zgodaj cvetočih orhidejah Cymbidium že opaziti nastavke za rast cvetnega stebla. Vendar kljub temu te orhideje in seveda tudi ostale orhideje Cymbidium še vedno gojimo na prostem. Na prostem jih gojimo do trenutka, ko se pojavi dejanska nevarnost slane, to je do trenutka ko nočne temperature padejo na nekje 3 – 4 stopinje Celzija. Takrat prenesemo orhideje v notranje prostore. To je peti pogoj, ki je pomemben za uspešno cvetenje orhideje Cymbidium.
Od trenutka ko prenesemo orhideje v notranje prostore, jih namestimo na mesto kjer je kar se da svetlo in temperatura večinoma ne naraste nad 14 stopinj Celzija. Do tega trenutka in vse od avgusta naprej, smo orhidejo vedno manj zalivali in jo pred močnejšim jesenskim dežjem zavarovali, saj je nujno potrebno, da pseudobulbe na orhideji Cymbidium ustrezno dozorijo in da ne začnejo nove rasti. To se doseže samo z zmanjševanje zalivanja, do tega da rastlino ob premestitvi v notranje prostore zalivamo le enkrat na 3 tedne odvisno od temperature in to je šesti pogoj za uspešno cvetenje orhideje Cymbidium. Pri temperaturah pod 10 stopinj Celzija bo verjetno dovolj, če jih zalijemo enkrat na 4 tedne.
Vse zgoraj navedeno je zelo pomembno, da se vzpodbudi orhidejo Cymbidium k cvetenju. V kolikor boste zgoraj navedeno upoštevali kar se da dosledno, bo vaša orhideja Cymbidium zagotovo vsako leto znova zacvetela. Izjema je le lahko eventualno presajanje, ki ga te orhideje zelo »zamerijo« in zaradi tega izpustijo cvetenje. Tako ne bo potrebno vzgajati samo listja ker pač orhideja Cymbidium ne cveti. Orhideje Cymbidium so lahko orhideje ki zelo zanesljivo cvetijo, če jim zagotovimo te pogoje, ki jih potrebujejo da jih lahko uspešno vzpodbudimo k cvetenju.
Teme:
Naslednja > |
---|